Chcesz realizować kontrakty budowlane za granicą?

Aktualności

Ty też możesz pracować za granicą! Poznaj naszego podwykonawcę.

06.08.2013

 

Firma budowlana z Gdańska, będąca naszym Partnerem, jest obecna na rynku od 1998 roku. Specjalizuje się w docieplaniu elewacji budynków wraz z końcowym wykończeniem w postaci tynków, paneli fasadowych bądź wentylowanych. Wykonuje renowacje, modernizacje, jak również nowe elewacje dla budynków mieszkalnych, przemysłowych i użytku publicznego. Od blisko roku współpracuje z firmą KomFort, dzięki której eksportuje swoje usługi do Belgii. Właściciel firmy opowiada, dlaczego warto realizować kontrakty budowlane za granicą.

1. Co zmotywowało Pana do podjęcia decyzji o realizacji zleceń zagranicznych?

Odpowiedź jest dość oczywista: kryzys. Chociaż cały czas pracujemy w Polsce, to jednak zlecenia te nie zapewniają nam stabilności. Często spotykanym problemem w branży są trudności związane z egzekwowaniem należności za wykonaną pracę, zatory płatnicze, nieuczciwość zleceniodawców. To bardzo utrudnia sprawne funkcjonowanie firmy. Praca dla zagranicznych zleceniodawców daje nie tylko korzyści finansowe, lecz pozwala naszej firmie ciągle się rozwijać, dokształcać, poznawać nowe techniki pracy i zdobywać nowe rynki.


2. W jakich krajach Pańska firma pracowała do tej pory?

Przede wszystkim w Niemczech, gdzie pracowaliśmy niezależnie. Ciekawe zlecenia w Belgii udało nam się zrealizować dzięki firmie KomFort. Wtedy stwierdziłem, że wsparcie specjalisty jest w ogromnym stopniu ułatwia pracę. Mam nadzieję, że dzięki współpracy z KomFortem, uda nam się również wejść na rynek francuski.


3. Do tej pory sam szukał Pan zleceń zagranicznych. Dlaczego zdecydował się Pan na współpracę z firmą KomFort?

Lepiej, kiedy ma się solidnego partnera i pomoc w kwestiach formalnych, prawnych, administracyjnych. Dzięki temu można uniknąć wielu błędów już na etapie wyboru oferty, nie mówiąc już o ogromnym wsparciu podczas negocjowania warunków umowy, kompletowania niezbędnych dokumentów, ciągłej koordynacji już na placu budowy. Kiedy pracowałem samodzielnie, często popełniałem błędy i podejmowałem złe decyzje dotyczące współpracy ze zleceniodawcą. Teraz mam pewność, że interesy mojej firmy są w dobrych rękach.


4. Jakiej natury problemy spotykały najczęściej Pana firmę?

Były to głównie problemy związane z formalnościami. Istnieją różnice, czasami znaczące, pomiędzy krajami Unii Europejskiej, głównie w zakresie prawa pracy. Czasami niedopełnienie pewnych ważnych wymogów formalnych może nieść ze sobą konsekwencje w postaci kar finansowych. Dlatego ważne jest, by mieć partnera, który może przypilnować tych kwestii za nas. Także różnice kulturowe i językowe są czasami sprawami trudnymi do przeskoczenia dla przedsiębiorców z Polski, którzy wcześniej nie pracowali za granicą.

 5. W jaki sposób firma KomFort pomaga Panu w eksporcie usług za granicę?

Przede wszystkim, przedstawia konkretne zlecenia od sprawdzonych, zaufanych firm. Mam pewność, że pracuję dla legalnie dla uczciwego zleceniodawcy. Wielkim ułatwieniem jest też to, że pracownicy firmy KomFort zajmują się niemal całością spraw formalnych - organizują niezbędne do delegowania dokumenty, tłumaczą je. Pomagają też załatwić zakwaterowanie, a na miejscu zapewniają wsparcie koordynatora polskojęzycznego, który przynajmniej raz w tygodniu odwiedza budowę. To naprawdę ogromne wsparcie dla firmy, która skupić się może na tym, aby jak najlepiej wykonać zlecenie.


6. Jakie zlecenie realizował Pan do tej pory we współpracy z KomFortem?

Nasza ekipa pracowała przy realizacji zlecenia budowlanego m.in. w Antwerpii. Projekt dotyczył wykonania konstrukcji drewnianej więźby dachowej wraz z izolacją fasady z wykorzystaniem wełny mineralnej. Łącznie wykonaliśmy przy tym kontrakcie ponad 2000 m2 powierzchni fasady. Za granicą realizowaliśmy także kontrakt budowlany w belgijskiej miejscowości De Haan, gdzie wykonaliśmy izolację przedniej elewacji budynku w technologii BSO (lekka-mokra). 

 

 

7. Czy istnieją widoczne różnice pomiędzy pracą w Polsce i za granicą?

Ogromne. Niestety, porównanie wypada na korzyść rynku zagranicznego. Ja mogę opierać się na spostrzeżeniach z Belgii i Niemiec, gdzie panuje po prostu inna kultura pracy. Stosunek osoby nadzorującej do pracowników jest przyjazny, traktowani są oni jak partnerzy, nie jak “robole”. Fachowa i solidna praca jest doceniana i szanowana, gdyż wykwalifikowany pracownik budowlany jest tam “na wagę złota”.


8. Jak przekonałby Pan inne firmy, że warto eksportować swoje usługi i delegować pracowników za granicę?

Każdy powinien dbać o swoją firmę, a eksport usług z pewnością daje duże szanse rozwoju i pozwala osiągnąć stabilizację finansową. Nie chcę nikogo namawiać, bo nie taka jest moja rola. Ja spróbowałem i jestem zadowolony z tego, co moja firma osiągnęła dzięki współpracy z KomFortem. To partner, na którego można liczyć.


Chciałbyś wykonywać prace budowlane za granicą i jesteś zainteresowany nawiązaniem współpracy? Przejrzyj aktualne oferty budowlane lub skontaktuj się z nami! Ty też możesz legalnie realizować ciekawe kontrakty!
 

KFE Holding Sp. z o.o ul.Czerniakowska 71 00-718 Warszawa
Copyright © KomFort 2016
Realizacja: Ideo powered by Edito CMS